Monday 27 May 2013

Chcem web! Najlepšie zadarmo... [PART 1]

No, takže môj ďalší blog bude smerovať skôr k užívateľom, ktorí si za programátora platiť nechcú. Povedzme, že ste začínajúca firmička a nejaký prevratný web naozaj nepotrebujete, pretože podnikáte napríklad v stavebníctve a investujete račej do kvalitného kladiva, či žeriavu. Samozrejme chápem Váš postoj. Tiež by som ako programátor neinvestoval do nadupaného Maserati na ktorom by som mal nálepky s odkazom na moju firmu, ale račej by som si nakúpil hardware.

Takže ako na to? A vôbec... naozaj sa to dá?



Na túto otázku Vás moja odpoveď poteší. Naozaj sa to dá! :-) A dá sa to naozaj aj úplne zadarmo, bez najmenšej investície. A spôsob je jednoduchý ale POZOR! neočakávajte nič úžasné! Teraz si povieme naše možnosti.

úplne zadarmo...

Ak chcem web, ktorý nás nebude stáť ani cent, tak sa to dá spraviť nasledovne. Existujú dva najpoužívanejšie spôsoby.

- Free hosting + free CMS
- Free online WYSIWYG (what you seen is what you get)

O čom to hovoríš? :-) Čo je CMS a čo je preboha WYSIWYG?

Je to jednoduché naozaj. CMS je niečo ako jednoduchá web - stránka s grafickou administráciou obsahu. Ako to myslím, takže naše CMS môže byť napríklad Wordpress CMS. Wordpress je momentálne najpoužívanejšie CMS na svete a je navrhnutý prioritne pre blogy. Ale pozor, nie len pre blogy, aj je človek dostatočne šikovný, dokáže s Wordpressom priam zázraky. Samotný Wordpress nemá nejaké krásne dizajny, ale aj to sa dá jednoducho vyriešiť za pomoci tých, ktorí ich robia zadarmo. Takéto dizajny a vzhľady stránok vieme nájsť napríklad na stránke Free Wordpress Themes for you!. A teraz viac o tom CMS. CMS je skratka pre Content Managment System tj. systém na správu obsahu. Pri tomto spôsobe nám stačí nahrať súbory na server a jednoducho stránku upravíme ako keby sme pracovali napríklad vo Worde. Dokáže to naozaj každý. Web bez CMS v podstate už asi ani nenájdete. Väčšie firmy ale nepoužívajú komerčne dostupne CMS ale pracujú so svojimi, majú väčšinou vlastné, ale tie už zdarma nie sú. Takéto CMS riešenie máme aj pre E-Shopy, to sa presnejšie nazýva E-Commerce riešenie a jedným takým je napríklad Prestashop. Každopádne toto sú info, ktoré už si jednoducho nájdete vďaka Googlu.

Okej, ako tak viem čo je CMS, ale čo je WYSIWYG?

No, wysiwig je zaujímavá vec alebo konkrétnejšie bola zaujímavá vec. Je to software v ktorom si stránku jednoducho vyklikáte. :) Takýmto software-om je napríklad Web Page Maker. Priznám sa, v mojich začiatkoch s webom som s ním začínal, takže to bolo už strašne dávno, strašne... A teraz sa nám na trhu takýto desktopový software už veľmi neudržiava pretože sú rôzne online verzie. Takou asi najznámejšou je Weebly. V takomto editore si viete vyklikať peknú stránku a zadarmo.No, nebude to dokonalé...

Okej, asi Ťa chápem, takže prečo si niekto dáva tvoriť platené stránky?

Aby som dal veci na pravú mieru, tak stránky vytvorené v napríklad vo Weebly sú jednoducho nepekné. Nie sú profesionálne a ak sa pohybujete v internetovom businesse vedia odstrašiť potencionálneho zákazníka.

Ako ďalšiu nevýhodu spomeniem napríklad pri "free hostingoch" ako sú napríklad IC.CZ to, že doméne je až tretieho rádu, čiže sa horšie pamätá a nevyzerá dva krát pekne. Taký príklad www.mojafirma.ic.cz a podobne.

Nevýhoda, ktorá je najhlavnejšia, web nikdy nie je na mieru! Pretože bez programátorských znalostí si nikdy nevystaviate web presne podľa vašej predstavy. Teraz som snáď dosť objasnil tieto weby úplne zadarmo, tak by som ešte prešiel k inej variante a to k lacnému webu.

Hej hej, už rozumiem, pokračuj...

Takže si teraz niečo povieme o lacnom webe, za pár eur ročne.

lacný web...

Ak chceme lacný web máme na výber zasa viacero variant. Buď si zaplatiť za rozšírenia a drobnú úpravy alebo si nájsť študenta, ktorý nám tento web naprogramuje. Ďalšia vec, ktorú pripojíme k lacnému webu je aj možnosť hostingu a domény druhého rádu.

Doména druhého rádu? Som zmätený...

Ako som spomínal vyššie, tak free hostingy väčšinou ponúkajú aj free doménu. Popravde je to subdoména. Dá sa zohnať aj doméne a k nej free hosting ale tam sú zasa limity na priestor a takisto nižšia rýchlosť alebo absencia databáz. Takže táto naša free ponuka nám ponúka doménu napríklad http://www.mojafirma.ic.cz a k nej priestor 50 Mb bez databáz. Okej to je zle. Za prvé, url vyzerá fakt škaredo. Za druhé je tam málo miesta, jedine, že by ste chceli nejakú statickú HTML stránku ako webovú vizitku bez administrácie. A teraz k doméne druhého rádu.

V prípade zaplatenia si hostingu a kúpi domény napríklad u Platon Technologies dostanete vami vybrané množstvo priestoru, a vlastnú doménu www.mojafirma.sk (pokiaľ nie je obsadená) a to všetko za nejaký mesačný poplatok. Väčšinou sa to platí ročne, takže raz za 12 mesiacov zaplatíte povedzme 50€. Ale získate rýchlu stránku s potrebnou funkcionalitou, zákazníckou podporou a mnohými ďalšími benefitmi.

Ah, pletieš jablká s hruškami ale rozmuiem zatiaľ všetkému

Áno ospravedlňujem sa, je hlboká noc a moje myšlienkové pochody behajú úplne inde. No k veci. Ešte sme si nič nepovedali o platených rozšíreniach, ako tomu treba rozumieť. Predstavte si, že sme si zobrali z prvého príkladu Free webu naše CMS, dokázali sme si ho nahodiť na web, upraviť, no potrebujeme špeciálnu kalkukačku. Tak ak si web dokážeme zariadiť sami, ale programovať nevieme, tak tento "brief" posunieme niekomu, kto vie. Firme alebo študentovi VŠ, ktorý nám to za malý peniaz naprogramujú.

Ako posledné spomeniem ešte aj platené online služby, kde získate aj hosting aj stránku, ale úprimne, nikdy by som si tam stránku nespravil. Mám na mysli veci ako estranky.sk atď...

Zajtra, pozajtra budem pokračovať troška hlbšie a detailnejšie v tomto mojom rozprávaní a pokúsim sa to napísať cez deň. Aby v tom nebol zmätok. Na konci tohto môjho seriálu budeme mať vytvorenú vlastnú web stránku za pár drobných, prípadne zadarmo. :)

Zatiaľ pekný deň a vidíme sa pri ďalšom diely.

No comments:

Post a Comment